E-Fiyat

                   

E-Randevu

                                           

E-Test Sonucu

                                                

Günün İpucu

Meyve,sebze ve buğday üzerine yapılan araştırmalar,bu gıdaların içeriğindeki vitamin,mineral ve proteinler miktarlarında son elli yıl içerisinde %5 lik ile %30 arasında bir düşüş olduğunu göstermektedir. 

Diğer ipuçlarını görmek için tıklayınız.

Sık Sorulan Sorular

Aç Kalmak Zayıflatır mı?

Zayıflamak uğruna aç kalmak, öğün atlamak sanılanın aksine genelde vücut ağırlığında artış ile sonuçlanmaktadır. Çünkü yeterince beslenemeyen metabolizma, durumu tasarruf olarak algılamakta ve tüketilen her besini savunma mekanizması olarak (yarın bir gün tekrar aç kalırsam enerji olarak kullanırım mantığı ile) vücutta yağ şekline depo etmektedir. Tıpkı bizlerin sular kesildiğinde depo ettiğimiz suyu kullanıp, suların geri gelmesi ile birlikte depoyu tekrar doldurmamız ve fazladan yedekleme yapmamız gibi. Önerilen; dengeli bir beslenme programına eşlik edecek egzersiz ile fazla kilolardan kurtulmaya çalışmaktır.

Atıştırmak formu bozar mı?

Gün içinde yemek zamanları dışında bir şeyler yiyor ve normalde 3 öğünden aldığınız kaloriyi 4, 5 hatta 6 küçük öğünde alıyorsanız bu atıştırmalar bir sorun yaratmaz. Çünkü bu şekilde bir beslenme düzeni aşırı kalori almamanızı ve vücudunuzun her öğünde sindirim olayı için daha çok kalori harcamasını sağlar. Fakat siz her öğünlerinizde yemeniz gerektiği kadar yedikten sonra abur cubur atıştırıyorsanız, bu elbette kilo almanıza neden olacaktır.

Aç Karına Limon Suyu İçmek Yağları Eritir mi?

Maalesef herhangi bir yiyecek veya içeceğin tüketilmesi ile vücuttaki depo edilen yağlardan kurtulmak mümkün değildir. Keşke kilo vermek bu kadar kolay olabilse… Beslenme tedavisi ve egzersiz programı birlikte sürdürülmeden fazla kilolardan ve depo edilen yağlardan kurtulmak pek mümkün olmamaktadır. Test etmek çok kolay: Bir paket katı margarin üzerine limon veya greyfurt suyu dökülür ve beklenir. Yağda hiçbir değişimin olmadığını fark edilecektir. Özellikle mide rahatsızlığı olan bireylerin aç karına bu içecekleri içmesi zararlı olabilir. Çözümü bilimde aramak gerekir.

Bitkilerle zayıflıyoruz

Obezite diğer adıyla şişmanlık, kişinin ideal ağırlığının %20 ve üstü fazla kiloya sahip olması sonucu ortaya çıkan ve mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Obezite, alınan enerji miktarının harcanan enerji miktarını aştığı durumlarda ortaya çıkar.

Diyet programlarında , sağlıklı beslenme, yeterli egzersiz ve ruh sağlığının yanı sıra vücut için doğal destek ürünlerinin verilmesi de önemlidir. Bu metinde zayıflama üzerinde etkili olan bitkisel ürünlerden bahsedilecektir.

Bitkisel ürünlere karşı olan ilgi son yıllarda oldukça artmıştır. Özellikle zayıflamak isteyen kişiler, zararsız olduğunu düşündükleri bitkisel ürünleri sıkça kullanmaktadırlar. Uyarıcı, diüretik ( ödem çözücü) ,laksatif (kabızlık giderici) etkili yağ emilimini azaltan, yağ yıkımını arttıran, metabolizmayı hızlandıran ve açlık hissini azaltan bitkisel ürünler, diyette sıkça kullanılmaktadır. 'Doğal olan her şey yararlıdır' düşüncesi her zaman doğru değildir.Bitkilerin içerdiği yüzlerce çeşit bileşene karşı bazı yan etkiler gelişebilir. Toksisite gösterebilir, kişinin aldığı diğer ilaçlarla etkileşime girerek rahatsızlığının artmasına sebep olabilir. Bitkilerle tedavide görülebilecek yan etkiler uzman kişiler ve tüketiciler tarafından dikkate alınmalıdır.

Bol Soda İçmek Zayıflatır mı?

Soda, sindirimi bir miktar kolaylaştırdığı için özellikle yemeklerden sonra tercih edilen bir içecektir. Ancak, hazmı kolaylaştıran bu içeceğin yağ yakıcı bir fonksiyonu bulunmamaktadır. Zayıflatıcı etkisi bulunmayan soda, aşırı miktarlarda içildiği takdirde iştah açıcı bir etki göstermektedir.

Balık ve Yoğurt Beraber Yenilebilir mi?

Tazeliğini yitiren balıkta histamin adında bir proteinin miktarı artmakta ve bu madde aynı zamanda yoğurtta da bulunmaktadır. Aynı öğünde her ikisi de tüketilirse vücuttaki histamin miktarı artmaktadır. Bu durum özellikle alerjik durumu olan bireylerde (kaşıntı ve kızarıklık gibi) bazı olumsuz tepkimelere yol açabilmektedir. Besin zehirlenmesi açısından olay incelenirse; balık bayat ise yanında yoğurt yenilse de yenilmese de zaten zehirlenmeye yol açar. O nedenle besinleri taze olarak tüketmeye dikkat etmeli, tazeliğinden şüphe edilen besinler imha edilmelidir. Kaldı ki yoğurt; panzehir etkisinden dolayı zehirlenme durumunda özellikle tüketilmeli, ardından da istifra edilmelidir.

Çok kahve içersem hızlı kilo verir miyim?

Kahvenin içindeki kafeinin uyarıcı ve bazal metabolizma hızını artırıcı etkisi bilinmektedir. Ancak bilinen doğru bir gerçek de, günde 2 fincanın üzerinde kahve içmenin kalp krizi riski yarattığıdır.

Çok miktarda protein alımı kas gelişimini sağlar mı?

Hayır. Hatta yüksek protein tüketimi vücudu yağlandırmaktadır. Kas gücünü artırmak için yiyecek miktarını artırıp bununla beraber egzersiz yapmak gerekir.

Çok su içmek zayıflatır mı?

Belli bir diyet ve egzersiz programına bağlı olmadan çok miktarda su içmenin zayıflatıcı bir etkisi yoktur. Buna karşılık rejim yaparken, özellikle su, bitkisel çaylar gibi bol miktarda (en az 1, 5 litre) sıvı alınması vücutta biriken toksinlerin atılmasını kolaylaştırmak açısından yararlı olacaktır. Gün içinde hafif bir açlık hissettiğinizde bir büyük bardak su içmek belki de o an için iştahınızı kesebilir ve sizi gereksiz kaloriler almaktan koruyabilir. 

Diyette Yağı Kesmek Depo Edilen Yağların Yanmasını Sağlar mı?

Zayıflamaya yönelik diyet uygulansa da vücudun belirli oranlarda yağa ihtiyacı vardır. Bu ihtiyacın diyetle karşılanmadığı durumlarda vücut savunma mekanizması olarak karbonhidrat ve proteinlerden yağ sentezler ve bu yağ, oldukça yüksek oranlarda kolesterol içerir. Halbuki yağda eriyen vitaminlerin kullanılması vücuda alınan yağlara bağlıdır. Hatta bazı yağ asitleri vücut tarafından üretilemediği için besinler yolu ile alınmak durumundadır. Ayrıca yağlar mideyi yaklaşık 3 saatte terk ettiği için uzun süre tokluk hissi verirler. Bu nedenle günlük alınan enerjinin %25 - 30’u yağlardan karşılanmalıdır.

Diyet Ürünler Serbestçe Tüketilebilir mi?

Bir ürünün üzerindeki light veya diyet ibaresi o besinin gün içerisinde serbestçe tüketilebileceği, enerjisinin olmadığı anlamına gelmemektedir. Sonuçta lezzet veren birtakım öğeler (yağ, şeker, un, tuz...) mevcuttur. Unutmayınız ki bunlardan herhangi birinde yapılan bir azaltma diğerindeki artış ile kapatılmakta ve lezzet bu şekilde korunmaktadır. O nedenle besinler satın alınırken etiketleri iyi bir şekilde okunmalı ve yorumlanmalıdır. Uygun olan ürün de serbestçe tüketilmemeli, eşdeğeri olan başka bir besinin yerine tercih edilmelidir (Örnek: Light bisküvi yenilirse günlük ekmek tüketimini azaltmak gerekir). Aksi takdirde farkında olunmadan yüksek oranda enerji alımına, dolayısıyla vücut ağırlığında artışa yol açabilir.

Ekmek, Pilav ve Makarnayı Kesmek Zayıflatır mı?

Zayıflama ile kilo vermek arasında önemli bir fark vardır. Önemli olan, ağırlık kaybının hangi dokulardan kaynaklı olduğudur. Eğer ki kas ve su kaybı sağlayan bir yöntem uygulanıyorsa onun adı zayıflama değil, kilo kaybıdır. Şişmanlık vücuttaki yağ oranının fazlalığı olduğuna göre; zayıflamak için vücutta depo edilen yağlardan kurutulmak gerekir. Ekmek, pilav ve makarna gibi tahıl ürünleri kimyasal yapılarında bulunan hidroksil (OH) molekülü sayesinde su tutucu bir özelliğe sahiptir. Eğer ki diyette bu besinlerin tüketimi fazla kısıtlanırsa vücut da su tutamayacağı için kısa sürede birkaç kilo ağırlık yani su kaybedilir. Tabi vücuttaki %20’lik su kaybı sağlığı tehlikeye atacağı için kişi savunma mekanizması olarak daha fazla su kaybetmez, kilo verememeye başlar. Sonrasında ise kaybedilen su vücuda geri alındığında eski ağırlığa geri dönülür. Hatta uygulanan bu yanlış diyet sonrası daha bile fazlasına.

Gıdalardaki Katkı Maddeleri Kansere Neden Olur mu?

Yapılan bilimsel çalışmalar tüm kanser nedenlerinin %1’inden daha azının gıda katkı maddelerinden kaynaklı olabileceğini göstermektedir. Hatta bazı katkı maddeleri sanılanın aksine kanserojen maddelerin oluşumunu ya da etkisini engelleyici niteliktedir. Genelde koruyucu amaçlı kullanılan gıda katkı maddeleri besinin raf ömrünü artırıcı, lezzet verici niteliktedir. Unutulmamalıdır ki, hiçbir gıda katkı maddesi toksik değildir. Toksik olan dozudur.

Gıda takviyeleri

Bugün üzerinde konuşulan 29 binden fazla gıda takviyelerinin varlığından kolaylıkla bahsedilebilir.Bu takviyelerin sanki herşeyi iyileştirebilen,kullananların hayatını değiştiren büyülü iksirlermiş gibi pazalanması da işin en vahim durumudur.Şüphesiz ilk vurgulanması gereken dünyada veya türkiyede şu anda en çok kullanılan zayıflama ilacı adı altında özellikle yağ yakıcı diye altını çizerek iddia edilen takviyelerin inanılmaz derecede satışları.. Peki bu dile getirilen mucizevi ürünlerin varlığında nasıl olurda dünyada veya türkiyede obezite oranının giderek artar?

Elbetteki alternatif tıp varlığına inanmaktayız.Bu tür takviyelerin kullanımında mutlaka uzmanlara danışmak gerekir;aksi halde durum vakit,nakit ve en önemlisi sağlık kaybından başka bir şekilde ifade edilemez.Söz konusu gıdasal takviyeler olduğunda bilinmesi gereken üç genel şart var aslında;kesinlikle yeterli ve dengeli bir diyetin,uygun bir tıbbi tedavinin yerini tutamazlar,aynıo zamanda temel besin ihtiyacına seslenen takviyeleri seçmekte de fayda var.Bunlar multivitamin/ mineral hapları,probiyotikler,lifler şeklinde olabilir.

Dünya Sağlık Örgütü haftalık ağırlık kaybının 0,5 - 1 kg arasında olması gerektiğini vurgulamaktadır. Eğer ki birey ağır derecede şişman ise veya obeziteye bağlı birtakım komplikasyonlar söz konusu ise; kontrollü olarak haftada 1,5 kg ağırlık kaybını uygun görmektedir. Ayda 6 kg üzerindeki ağırlık kaybı metabolik olarak birtakım sağlık sorunlarını da beraberinde getirmektedir. 20 senede alınan kilolar 20 günde verilmeye çalışılmamalıdır.

Glisemik İndeks Nedir ?

Bir gıdanın veya karbonhidratın glisemik indeksi onun kan şekerini yükseltme özelliğidir. Glisemik indeks 0 ile 100 arasında değişir. Glukozun değeri 100 kabul edilerek diğer karbonhidratların kan şekerini yükseltme gücü veya etkisi sıralanır.Glisemik indeksi yüksek gıdalar kan şekerini çok hızlı yükseltir ve bu nedenle kilo yapar. Eğer glisemik indeks düşükse,o gıda, kan şekerini yavaş ve daha az yükseltir. Bu tür gıdalar ise zayıflamak için çok faydalıdır. Devamı

İdeal Kilo Nedir ?

İdeal vücut ağırlığı; bir bireyin yaşına, cinsiyetine, vücut yapısına, kemik-mineral ağırlığına ve kas kitlesine göre, kendi sağlığını korumasını ve geliştirmesini sağlayacak vücut ağırlığıdır. İdeal vücut ağırlığı, kişiden kişiye göre değişir ve her bireyin kendisine özel bir ideal kilosu vardır.

İdeal kilo hesaplamasında kullanılan birçok formül vardır. Bunların başında Beden Kitle İndeksi (BKI) (BMI) gelir. Beden kitle indeksine göre yaşa ve cinsiyete göre ideal kiloyu hesaplamak mümkündür. Yaş aralıklarına uygun ideal BKI oranları ile kişinin boy uzunluğunun cm cinsinden karesi çarpıldığında kişi ideal kilosunu hesaplayabilir. Ancak bu hesaplama sadece bir ön bilgi niteliğindedir. Çünkü ideal vücut ağırlığını etkileyen birden fazla faktör vardır ve bu faktörlerin bir kısmı bu hesaplamada göz ardı edilmektedir.

Kepekli Ürünlerin Enerjisi Daha mı Düşük?

Hemen hemen hiçbir ürünün kepekli alternatifi, normal çeşidinden daha düşük enerji içermemektedir. Hatta bazı kepekli ürünlerin enerjisi normallerine göre daha bile fazladır. Bir ürünün kepekli olması onun lif yani posa içerdiğinin bir kanıtıdır. Şeker, kolesterol ve tansiyon seviyelerini dengelediği, doygunluk ve tokluk hissi verdiği, dışkılama sayısını ve miktarını artırdığı için kepekli ürünler daha sağlıklıdır. Ama daha düşük enerjili değildir.

Karbonhidratlarla Proteinleri Karıştırabilir miyiz?

Pratikte ve teorikte bu durum pek mümkün değildir. Örnek olarak bir süt kutusunun üzerindeki etiket bilgilerine bakıldığında içerisinde hem karbonhidrat hem de protein olduğu görülür. Benzer bir durum yoğurt için de geçerlidir. Hatta karbonhidrat diye bilinen pirinç ve makarna paketlerinin üzerindeki etiket bilgileri incelendiğinde protein de içerdiklerine tanık olunur. Demek ki ayırma diyeti temelinde yanlış. Bu durumda hiç süt ve yoğurt tüketmemek gerekir. Peki ya kemik sağlığı? Dolayısıyla böylesi bir durum kişiyi yetersiz ve dengesiz beslenmeye sürükler. Hem Türk beslenme alışkanlıklarına da aykırı bir durum söz konusudur: Bu durumda ne mantı ne de dolma yenilebilir.

Kabak Çekirdeği Zayıflatır mı?

Ay çekirdeğinin 100 gramı 560 kkal. enerji vermektedir. Somut bir örnek vermek gerekirse; enerjisi yaklaşık bir bütün somun ekmeğe tekabül etmektedir. Hem de hastalık gibidir, kişi elini verir kolunu kaptırır. Buna karşılık kabak çekirdeğinin zayıflatıcı etkisi olduğu, bağırsakları çalıştırdığı, ay çekirdeği kadar zararlı olmadığı düşünülür. Sanılanın aksine kabak çekirdeğinin enerjisi daha yüksektir (100 gramı 610 kkal.). Hiçbir zaman için bağırsakları çalıştırıcı, kabızlığı önleyici bir etkisi de yoktur. Öte yandan her iki çekirdek türü de kalp - damar sağlığı açısından zararlıdır. Kilo aldırıcı etkileri de göz ardı edilmemelidir.

Kahvaltı neden en önemli öğündür?

Sekiz saatlik açlıktan sonra vücudumuzun ihtiyacı olan enerjiyi sağlayacak ilk öğün, kahvaltıdır. Böylece kan şekeri olarak bilinen glikoz enerji için birinci derecede kaynak oluşturmaktadır. Glikoz, beyin için en önemli enerji kaynağıdır, çünkü beyinde enerji deposu yoktur. Okulda ve iş yerinde beyin fonksiyonu için mutlaka glikoza ihtiyaç vardır. Kahvaltı yapmazsanız, kuşluk ve öğleyin acıkmasanız bile akşama doğru kan şekeriniz düşer; hızlı ve çok miktarda yemek yemeğe başlarsınız. Kilo kaybetmek yerine kilo alma riskiniz daha fazla olur.

Kilo verirken su içmeli miyim?

Evet. Vücudun normal dengesi için 1.5-2lt. su içilmelidir. Suyun yeterli olup olmadığını idrarın renk ve kokusundan izleyerek anlayabilirsiniz. İdrar koyu ve az miktarda ise çok su içilmesi gerektiği, açık renk ve bol miktarda ise vücudun su dengesinin sağlandığı söylenebilir.

Neden İstediğim Yerden Kilo Veremiyorum?

Yağ hücrelerinin yoğun olduğu yerleri genetik yapı belirler. Dengeli bir diyet ve spor ile sorunlu bölgeleri eritmek / inceltmek mümkündür. Yalnız diyet yaparak, alınan enerji miktarını çok fazla kısıtlayarak kilo verme çabası, bedenin incelmesinden ziyade, yüzün çökmesi ile sonuçlanmaktadır. Sabırlı olmak şart. Ancak sorunlu bölge vücudun yapısından kaynaklanıyor ise hiçbir zaman incecik olamamaktadır.

Okul başarısını artırmak için öneriler :

Öğrenim dönemi boyunca oluşan stres ve heyecan; Yemek yeme davranış bozukluklarına bağlı kilo kaybına ya da aşırı kilo alımına, Mide bulantısına ve Baş dönmesine, Kabızlık, gaz gibi sindirim sistemi şikâyetlerine neden olabilir. Bu nedenle okulun devam ettiği süre boyunca (özellikle sınav zamanı) tüketilen gıdalara özen gösterilmesi gerekir.

Okul başarısını arttırmak için beslenme alışkanlığında yapılacak küçük değişiklikler çok etkili sonuçlar yaratabilir. Beslenme programının 3 ana 4-5 ara öğün şeklinde olması, öğünlerde sebze, meyve, tahıl ve et olmak üzere tüm besin gruplarına yer verilmesi ve mutlaka güne kahvaltı edilerek başlanması gerekir. Eğer kahvaltı edilmez ise, akşam yemeğinden sonra ertesi gün öğlen yemeğine kadar geçen yaklaşık 22 saatlik süre boyunca aç kalınması konsantrasyon bozukluğuna yol açar.
Yeterli besin öğelerini sağlayan bir sabah kahvaltısında; İçecek olarak süt veya taze sıkılmış meyve suyu, Peynir, yumurta, Birkaç dilim ekmek, pekmez-tahin, Zeytin, domates, yeşil biber, salatalık, maydanoz veya meyve’ gibi dört besin grubunda yer alan besinlerden oluşan bir mönü bulunmalıdır.

Özellikle okulun açık olduğu hafta içi günlerinde gaz problemi oluşturacak Kurubaklagil, Lahana, Kızartma gibi besinlerden uzak durulmalı, bir çok besinin bir araya gelmesiyle oluşan karışık yemekler ve yağlı ve ağır soslu yemekler tercih edilmemelidir.

Kolalı içecekler de bol miktarda kafein içerir. Sınavlardan önce çok fazla çay, kahve ve kola içmek; kalp çarpıntısına, huzursuzluğa, uykusuzluğa, korku ve endişeye sebep olur. Ayrıca kafein içeren yiyecekler adrenalinin serbest kalmasına, böylece zaten yüksek olan stres düzeyinin daha da artmasına neden olabilmektedir.

Bunların yerine C vitamini içeriği yüksek kuşburnu, papatya, adaçayı gibi bitki çayları içmek, oksijen deoplayabilmek açısından açık havada spor aktiviteleri gerçekleştirmek ve kan şekeri dengesinin sağlanmasına yardımcı olması açısından Kuru Meyveler tüketmek daha doğru olur.

Sağlıklı ve aynı zamanda mutluluk hormonunu salgılatark okul performansınızı artıran besinler:

Tam buğday ekmeği,
Bulgur pilavı,
Kepekli makarna,
Tam buğday unundan yapılmış kekler vb. (Ölçülü olmak kaydı ile).
Süt, yoğurt, ayran, peynir vb.
Muz’
SÜT GRUBU : Süt, yoğurt, peynir ve sütten yapılan besinler süt grubunda bulunmaktadır. Bu besinler protein, kalsiyum, fosfor, B2 vitamini (riboflavin) ve B12 olmak üzere birçok besin ögesinin kaynağıdır.' ’Gece en son öğünde tüketilecek besin seçimi rahat uyku için önemli olduğundan rahatlatıcı süt veya yoğurt tüketilmelidir ’’
ET GRUBU : Bu grupta et, tavuk, balık, yumurta, kurubaklagiller ve yağlı tohumlar (ceviz, fındık, badem gibi) bulunur.Bu grup; protein, demir, çinko, fosfor, magnezyum, B6, B1 ve A vitamini ve posa (kurubaklagiller) içerir.’’Bu besinler protein içerikleri nedeniyle uyanık kalma ve enerjinin tamamen kullanılmasını sağlar, içerdiği yağ asitleri beyin hücrelerinin çalışmasında önemli rol oynar ’’
TAHIL GRUBU : Tahıl ürünleri; un, bulgur, nişasta, makarna-şehriye,ekmek, pirinç. Saflaştırılmamış (işlenmemiş) tahıllar başta B1 vitamini olmak üzere, B grubu vitaminleri yönünden zengindirler. Beynin ihtiyacı olan kan şekerini, özellikle sabah tüketilecek, süt, ekmek, yulaf, meyve vb. besinlerden alabililiriz.
SEBZE MEYVE GRUBU : Bitkilerin her türlü yenebilen kısmı sebze ve meyve grubu altında toplanır. Vitamin ve mineraller bakımından zengindirler; folik asit, A vitamini, E, C, B2 vitamini, kalsiyum,potasyum, demir, magnezyum vb. ’’Su tüketiminin yanı sıra, taze sıkılmış meyve suyu tüketmenin, hem sıvı ihtiyacını karşılayacağı, hem de konsantrasyonu artıracağı unutulmamalıdır ’’

Öğün atlayarak kilo verilebilir mi?

Hayır. Öğün atlayınca kişi bir sonraki öğünde fazla miktar yiyerek daha fazla kalori almış olur. Öğün atlayınca kan şekeri kontrolü güçleşir; olur olmaz zamanlarda acıkırsınız. Yapılan bilimsel çalışmalar günde 6 öğün (3 ana, 3 ara) yemekyemenin en faydalı yöntem olduğunu göstermektedir.

Önemli olan günde ne kadar kalori alındığı mıdır?

Kalori hesabı yapmak zayıflamak isteyen bir kişi için şarttır ama kalorinin nasıl alındığı önemlidir. Vücuda alınan kalorinin %12-15′i proteinlerden, %25-30′u yağlardan ve %50-60′ı karbonhidratlardan gelmelidir. 1 gram yağ 9 kalori, 1 gram protein ve karbonhidrat 4 kalori vermektedir. Vücuda alınan karbonhidratların ve proteinlerin fazlası da yağ olarak depo edilmektedir. Bütün kalorilerin vücutta yaptığı etki ve kiloya dönüşme özelliği aynı değildir.

 

Regl Süresince Beslenme

PMS olarak tabir edilen mensturasyon öncesi sendromunda iştahta artış, tatlı yeme isteği görülebilir. Özellikle doğum kontrol hapı kullanan kadınlar yoğun tatlı yeme ihtiyacı duymaktadır.

Regl öncesi gerginliğin en önemli sebeplerinden biri de magnezyum eksiliğidir. Vücudun ihtiyaç duyduğu magnezyumu karşılamak için 1 adet elma ya da 1 dilim beyaz peynir yiyebilirsiniz. B6 vitamini gerginlik seviyesinin düşürülmesinde etkilidir. Balık, patates, havuç gibi besinleri daha sık tüketmenizde fayda vardır.

Şiddetli karın ağrısı yaşadığınızda ağrı kesici ilaçlara başvurmak yerine doğal ağrı kesici meyvelerden biri olan muzu deneyin. Hem midenizdeki asit oranını düzenleyecek hem de yumurtalıklar üzerindeki ağrıyı hafifletecektir.

Kan kaybı, vücut direncinizi ve bağışıklık sisteminizi olumsuz etkiler. Regl döneminde pekmez, kabak çekirdeği, Antep fıstığı gibi gıdalar tüketerek yeni kan üretimini hızlandırabilirsiniz. Eğer aynı dönemde zayıflama diyeti uyguluyorsanız, içeriğinde hem demir hem de C vitamini bulunan, düşük kalorili roka sebzesini tüketebilirsiniz. Salata ve çorbalarınıza ekleyeceğiniz defne yaprakları kan üretimini hızlandırıcı özelliğe sahiptir. Beslenmenizde özellikle dikkat etmeniz gereken nokta ise, regl dönemi boyunca 150 gramdan fazla kırmızı et yememeniz gerektiğidir. Yüksek miktarda kırmızı et tüketimi afet süresinin uzamasına neden olabilir.

Yoğun miktarda tuz alımına en aza indirmeniz gerekir. Çünkü, tuz vücutta su toplanmasına yani ödem oluşmasına neden olur. Olduğunuzdan daha kilolu görünebilirsiniz ve bu moralinizi bozabilir.

Regl olduğunuz günlerde metabolizma hızınız eski günlere oranla yükselmiş olsa da günlük ekstra kalori alımınızın üzerine çıkarmayın. Tatlı krizinizi atlatmak için tercihinizi dondurma, puding gibi sütlü tatlılardan ya da meyvelerden yana kullanın.

Özel günlerinizde olumsuz belirtileri en aza indirmek için beslenmenize dikkat etmeli, alkol, sigara ve kahve kullanımını azaltmaya özen göstermelisiniz. Aksi durumda, vücudunuz şiddetli tepkiler verecektir.

Ödem azaltıcı besinler

- Bol su içmek (maksimum 2,5-3 litre)
- Karahindiba
- Tarçın ve karanfille yapılmış çay
- Yeşil yapraklı besinler
- Maydanoz
- Kiraz sapı
- Kabuklu armut
- Şekersiz şeftali

Ödem artırıcı besinler


- Tuzlu yiyecekler
- Alkol
- Kola
- Meyan kökü içeren yiyecekler
- Tatlı yiyecekler
- Karbonhidratlar

Sauna Zayıflatır mı?

Terleme ile birlikte sadece su kaybedilir. Su içildiğinde kaybedilen su tekrar geri alınır. Ağırlıkta bir değişiklik olmaz. Zaten şişmanlık, vücut yağ miktarının artışı olarak tanımlanmaktadır. Ağırlıktaki her azalma zayıflama olarak algılanmamalıdır. Önemli olan vücut yağ miktarının azalmasıdır, su veya kas miktarının değil. O nedenle sauna zayıflatmaz.

Sadece Salatayla Zayıflayabilir miyim ?

Sadece sebzelerle beslenmek, yeterince protein almamak vücuttaki kasların kısmen kaybına yol açar. Bu da metabolizma hızının düşmesine yani daha az enerji harcanmasına yol açar. Sonuçta aç kalınmasına rağmen kilo verilemez. Önerilen, farklı besin gruplarından çeşitlilik sağlayarak enerji açısından aşırıya kaçmadan beslenmek ve spor ile diyeti desteklemektir.

Sıcak ortamlar zayıflatır mı?

Sauna gibi sıcak ortamlarda terlemeyle kaybedilen, yağ değil sudur. Bu gibi sıcak ortamlar organizmanın toksinlerden arınmasını, kasların gevşemesini, kırgınlığın atılmasını sağlar ama sizi zayıflatmaz.. Mutlaka soğuk suyla yapılan bir duşla tamamlanması gereken sauna seansları, kalp damar, solunum ve dolaşım sistemi hastalıkları olan kişiler için uygun değildir. Ayrıca kilo kaybetme açısından bakacak olursak soğuk, sıcaktan çok daha etkilidir. Örneğin 18 derece suyla yapılacak bir banyo dakikada 7, 2 kalori harcamanızı sağlar.

Sağlıklı Beslenme İçin İpuçları

1. İpucu

Ne zaman bir doktora gitseniz zayıflamanızı önerir. Uzun zamandır karşılaşmadığınız arkadaşınız hemen 'görmeyeli biraz kilo almışsın' der. Siz de zayıflama diyetleriyle bir süre kilo verir daha sonra da bunları geri alırsınız. Bilin ki sağlıklı kilo vermede 5 temel kural vardır. İşte bunlardan birincisi.

Dengeli Beslenin : Kilo vermenin temeli harcadığınız kaloriden daha azını almaktır. Her gün 500 kalori daha az alırsanız ayda 2 kilo zayıflarsınız. Günde 1200 kalorinin altında enerji almayın. Yağları, şekerleri, beyaz unları mümkün olduğunca kaldırır, proteine, vücut ağırlığının her kilosu için 1 gram gibi bir dozla, yeterince yer verir, sebze ve meyvelerle vitamin ve minerallerden zengin beslenirseniz fazla kalori almadan vücut için gerekli maddeleri almış olursunuz.

2. İpucu

Birinci ipucunda anlatılan dengeli beslenme ile daha az kalori almak önemli olmakla beraber harcanan kalori miktarını da arttırmak gerekir.

Egzersiz Yaparak Metabolizmanızı Hızlandırın : 35 Yaşından sonra her yıl 200-300 gram kadar kas kaybederiz. Bu da her yıl fazladan 1.5 kg yağ kazanılması demektir. Hızla kilo vermeyi amaçlayan aşırı diyetler ve hareketsiz yaşam da kas kaybını arttıran nedenler arasındadır. Vücutta enerjiyi en çok kaslar tüketir. Ne kadar az kas varsa o kadar az kalori harcanır. Böylece çok az yemekle çok kolay kilo alan biri haline geliriz. Düzenli egzersiz yaparak kas kitlenizi geliştirdiğiniz taktirde kaslarınızın tükettiği enerji artacak, daha az diyetle daha kolay kilo verir hale gelirsiniz. Düzenli egzersiz yapmanın bir başka yararı da televizyon karşısında bir şeyler atıştırarak geçirilecek saatleri egzersizin almasıdır.

3. İpucu

Zevkli ne gıda varsa şişmanlatıcıdır derler. Beslenme alışanlıklarının düzenlenmesinin bu alanda çok yararı olacaktır.

Sağlıklı Gıdaları Seçin, Gerisini Geçin : Bol yağlı, çok şekerli gıdalar genellikle çok sevilir. Keyifli akşamlarda alınan bol miktarda alkol de çok yüksek enerji verir. Bunları tümden ortadan kaldırmaya da gerek yok ama alınan miktarı azaltmak mümkün. Tatlılar yerine meyveler, kızartmalar yerine ızgara ya da yağsız fırın yemekleri, bol miktarda sebzeler, salatalar ile de keyifli sofralar kurmak mümkün. Süt, yoğurt, peynir gibi ürünlerin yağı azaltılmış olanlarının seçilmesiyle gereksiz kalorilerin bir kısmını daha uzaklaştırmış olursunuz. Aç kalarak yapılan diyetler sadece geçici süreler için yarar sağlar, daha sonrasında daha fazla kilo almaya yol açar. Önemli olan, beslenme listelerini sağlıklı gıda maddeleriyle oluşturmaktır.

4. İpucu

Kilo fazlası olanları dikkatle izlediğinizde çoğunun hızlı yemek yiyen kişiler olduğunu görürsünüz. Yemek düzenindeki uygunsuzluklar da kilo alma nedenidir.

Yemek Düzeninizi Düzeltin : Yemeğinizi, televizyonda bir yandan heyecanlı bir film ya da maç izlerken mi yiyorsunuz? Eşiniz henüz birkaç lokma yemişken siz tabağınızı silip süpürüyor musunuz? Yemek saatinde bir yandan da işe yetişme kaygınız var mı? Yemek saatleri dışında sürekli bir şeyler mi atıştırıyorsunuz? Doyma refleksi ortalama olarak 20 dakika sonra başlar. Siz iyice çiğnemeden hızlı bir şekilde 20 dakikadan kısa bir sürede yemek yiyorsanız, henüz doymadığınız için aşırı yersiniz. Film ya da maç heyecanı ile ne kadar yediğinizi kontrol edemezsiniz. Yemek saatleri ile ilgili program yapın. Bu sırada başka hiçbir iş yapmayın. Yemeğinizi iyice çiğneyin. Yemek saatleri dışında hiçbir şey yememeyi prensip olarak benimseyin Bu önlemler az yemekle daha çok doymanızı sağlayacaktır.

5. İpucu 

Şişmanlık ile ruhsal yapı arasında da ilişki var. Bu ilişkinin çözülmesi de gerekiyor

Yemeklerinizle Ruhsal İlişkinizi Gözden Geçirin : Yemek her zaman açlığı gidermek ya da beslenmek amaçlı olarak yenilmiyor. Çok mutlu, keyifli anlarımızda da, çok üzüntülü hallerimizde de, gergin olduğumuzda ve hatta yorgun olduğumuzda yemek yiyoruz. Ruhsal yapı yemekten başka konuyla meşgul olduğu için de, böyle durumlarda genellikle ne kadar yediğimizin farkına da varmıyoruz. Eğer siz de böyle durumlarda, sadece açlığınızı gidermenin dışındaki nedenlerle yemek yiyorsanız, çok miktarda gereksiz kalori alıyorsunuz demektir. Eğer kendinizi gergin hissediyorsanız, yemeğe oturmak yerine yürüyüş yapmak, bir arkadaşınızla sohbet etmek ya da hobilerinizle (eğer yemek pişirmek değilse) ilgilenin. Yorgun olduğunuz zamanlarda yemek yemenin değil, iyice dinlenmenin daha yararlı olduğunu, eğer biraz dikkat ederseniz siz de fark edeceksiniz. Kilo ile mücadele çok kolay değil. Bu konuda çevrenin de yardımına gerek var. Eğer siz yememek için mücadele ederken evde bir başkaları sizin çok sevdiğiniz tatlıları yiyorsa, buna direnmeniz güç olacak. Benzer şekilde ziyarete gittiğiniz arkadaşınız, yiyecek ikramında israr etmemeli. Bir yakınınız size yürüyüş sırasında eşlik ediyorsa ya da spor salonuna sizle birlikte gidiyorsa, bu tür eksersizleri aksatmanız çok daha zor olacak. Beslenme listelerini düzenlemede bir beslenme uzmanının yardımına ihtiyacınız olabilir. Eğer kilo vermede kararlıysanız bu beş ipucunu hiçbir zaman unutmayın.

Şok Diyetler Kalıcı Zararlar Verebilir !

Çabuk kilo verdireceği düşünülen bir çok diyet listesi aslında, tek tip beslenme sağlayan diyet programlarıdır. Tek tip beslenme şeklinde gelişen diyet uygulamalarının daha çok kilo vermek için sık şekilde ard arda uygulanmasıyla sindirim sistemimiz ve sosyal yaşantımız dahil olmak üzere vücudumuza bir çok zararları olmaktadır. Kişiye özel olarak hazırlanan ve gıda çeşitliliği sağlanmış diyetlerin uygulanması sağlıklı kilo verebilmek için en önemli adımdır . Şok diyetler ve tek tip beslenme diyeti ile verilen kiloların oldukça kısa süre içerisinde geri alınacağı uzmanlar tarafından sürekli belirtilmektedir. Özellikle ergenlik dönemindeki gençlerin, kaliteli bir beslenme düzeninin önemi ve sağlıklı beslenilmediğinde hastalığa yakalanma riskinin büyüklüğü konusunda uyarılmaları gerekmektedir. Bunun nedeni ise yağların yakılmasının yerine vücuta oluşan yüksek oranda su ve kas kaybıdır. Böyle diyetlerin uygulanması sonucunda ilerleyen dönemlerde kilo vermek daha zor hale gelecektir.

Sağlıklı olmak için düzenli beslenmenin önemi asla ihmal edilmeden gıda çeşitliliği sağlanarak beslenme sürdürülmelidir. Hızlı zayıflamak yerine düzenli olarak sağlıklı şekilde kilo kaybetmenin daha akılcı olduğu aynı zamanda yağların yakılmasını daha kolay sağladığı gerçektir. Beslenmenin modası olmaz. Beslenme hergün yapılan bir eylemdir. İster yanlış diyet ister yanlış ilaç yoluyla olsun insan bedeni hepsinden zarar görür. Bu zararlar uygulamanın yanlışlık,yetersizlik ve dengesizliğine göre hemen veya uzun yıllar sonra ortaya çıkabilir, ancak vücudun kötü uygulamalara tahammülü bir noktada biter. Örneğin nasıl ki 14 gün uyumamaya tahammülünüz yok ise vücudun bir iki gün bile dengesiz, yanlış bir diyete tahammülü yoktur ve kötü sonuçları yıllar sonrasında bile ortaya çıkabilir. Kilonuzda fazlalık veya azlık var ise her hastalıkta olduğu gibi nedeni araştırılmalı ve sonrasında tedavisine doktor ve diyetisyen eşliğinde karar verilmelidir. Kiloların alınması zamanla gerçekleşirken verilmesi de kesinlikle tıbben gerektirdiği sürelere yayılarak yapılmalıdır. İlerideki osteoporoz, kansızlık, damar tıkanıklığı, kaslarda güçsüzlük, erken yaşlanma, hafızada zayıflama vb. birçok sağlık sorunundan korunmak, zayıflamak için doktor ve diyetisyen eşliğinde doğru ve sağlıklı tedavi seçeneklerini tercih ederek kendi elinizdedir.

Tek tip besin ile zayıflatan diyetler zararlı mıdır?

Çabuk kilo verdireceği düşünülen bir çok diyet listesi aslında, tek tip beslenme sağlayan diyet programlarıdır. Tek tip beslenme şeklinde gelişen diyet uygulamalarının daha çok kilo vermek için sık şekilde ard arda uygulanmasıyla sindirim sistemimiz ve sosyal yaşantımız dahil olmak üzere vücudumuza bir çok zararları olmaktadır. Kişiye özel olarak hazırlanan ve gıda çeşitliliği sağlanmış diyetlerin uygulanması sağlıklı kilo verebilmek için en önemli adımdır . Şok diyetler ve tek tip beslenme diyeti ile verilen kiloların oldukça kısa süre içerisinde geri alınacağı uzmanlar tarafından sürekli belirtilmektedir. Özellikle ergenlik dönemindeki gençlerin, kaliteli bir beslenme düzeninin önemi ve sağlıklı beslenilmediğinde hastalığa yakalanma riskinin büyüklüğü konusunda uyarılmaları gerekmektedir. Bunun nedeni ise yağların yakılmasının yerine vücuta oluşan yüksek oranda su ve kas kaybıdır. Böyle diyetlerin uygulanması sonucunda ilerleyen dönemlerde kilo vermek daha zor hale gelecektir.

Sağlıklı olmak için düzenli beslenmenin önemi asla ihmal edilmeden gıda çeşitliliği sağlanarak beslenme sürdürülmelidir. Hızlı zayıflamak yerine düzenli olarak sağlıklı şekilde kilo kaybetmenin daha akılcı olduğu aynı zamanda yağların yakılmasını daha kolay sağladığı gerçektir. Beslenmenin modası olmaz. Beslenme hergün yapılan bir eylemdir. İster yanlış diyet ister yanlış ilaç yoluyla olsun insan bedeni hepsinden zarar görür. Bu zararlar uygulamanın yanlışlık,yetersizlik ve dengesizliğine göre hemen veya uzun yıllar sonra ortaya çıkabilir, ancak vücudun kötü uygulamalara tahammülü bir noktada biter. Örneğin nasıl ki 14 gün uyumamaya tahammülünüz yok ise vücudun bir iki gün bile dengesiz, yanlış bir diyete tahammülü yoktur ve kötü sonuçları yıllar sonrasında bile ortaya çıkabilir. Kilonuzda fazlalık veya azlık var ise her hastalıkta olduğu gibi nedeni araştırılmalı ve sonrasında tedavisine doktor ve diyetisyen eşliğinde karar verilmelidir. Kiloların alınması zamanla gerçekleşirken verilmesi de kesinlikle tıbben gerektirdiği sürelere yayılarak yapılmalıdır. İlerideki osteoporoz, kansızlık, damar tıkanıklığı, kaslarda güçsüzlük, erken yaşlanma, hafızada zayıflama vb. birçok sağlık sorunundan korunmak, zayıflamak için doktor ve diyetisyen eşliğinde doğru ve sağlıklı tedavi seçeneklerini tercih ederek kendi elinizdedir.

Tuz şişmanlatır mı?

Tuz, vücudun su tutmasına yol açar ancak vücuttaki yağ oranlarıyla hiçbir ilgisi yoktur. Buna karşılık aşırı tuz kullanımı suyla beraber kişide şişkinlik hissine yol açabilir. Bu yüzden özellikle adet dönemi öncesinde tuz kullanımında aşırıya kaçılmaması tavsiye edilir. Öte yandan tuzun iştah açıcı etkisi göz önünde tutulduğunda özellikle rejim yaparken neden tuzdan kaçınılması gerektiğide ortaya çıkar. Dolayısıyla tuzun kilo alımı üzerinde doğrudan değil, dolaylı bir etkisi vardır.

Vitaminler kilo aldırır mı?

Hayır. Vitaminler enerji içermezler. Vücudun biyokimyasal reaksiyonlarında aktif görev yapabilen besin öğeleridirler.

Yumurtayı Ne Sıklıkta Yiyebilirim?

Yumurta kolesterolünün yüksek olması ile dikkati çeker. Öte yandan yumurta düşük oranda doymuş, yüksek oranda doymamış yağ asitleri içerir. Bununla birlikte içermiş olduğu protein örnek protein olarak tanımlanır. Yani anne sütündeki proteine eşdeğerdir. Tamamı vücut proteinlerine dönüşebilmektedir. O nedenle özellikle büyüme ve gelişme çağındaki bireylerde oldukça önemli bir besin öğesidir. Bunun yanında, sarısında lesitin adında bir madde bulunmaktadır ki, sanılanın aksine kan kolesterolünü o kadar da yükseltmemektedir. Bu nedenlerle sağlıklı bireyler eğer arzu ederse günde 1 adet yumurta yiyebilirler. Eğer ki şeker hastalığı, kolesterol veya tansiyon yüksekliği, karaciğer yağlanması veya safra kesesi problemi olanların ise yumurtayı farklı günlerde olmak koşulu ile haftada en çok 2 adet tüketmeleri önerilmektedir. Tabi pişirme ilkeleri de büyük önem taşımaktadır. Kıymalı, pastırmalı, sucuklu, tereyağlı veya katı margarinli olarak pişirmemek gerekir. Önerilen haşlama, menemen veya çılbır şeklinde (yağsız) pişirilmesidir.

Yaşlandıkça kilo almak doğal mı?

Vücudumuzun dinlenme durumunda harcadığı enerji anlamına gelen bazal metabolizma hızı ilerleyen yaşla birlikte azalır. Bu azalmanın özellikle 30 yaş ve sonrasında belirgin olduğu tahmin ediliyor. Metabolizmada yaşa bağımlı olarak meydana gelen yavaşlamanın minimuma indirilebilmesi fiziksel aktivitenin artırılarak yağsız doku kaybının azaltılmasıyla sağlanabilir.

Zayıflama Çayları

Tıbbi çaylar, tedavi edici etken maddeleri içeren bitki parçalarından hazırlanan tek veya karışım çaylar olup genellikle karışım çaylar şeklinde tüketilir. Karışım zayıflama çaylarında, diüretik etkili (ödem çözücü), uyarıcı ve laksatif etkili (kabızlık giderici) droglar kullanılmaktadır. Bu ürünlerin çeşitliliğini ve etki mekanizmalarını açıklamak için, bitkilerin tedavide kullanılan kısımlarını (drogları) incelemek gerekir;

Diüretik etkili (Ödem çözücü) bitkisel ürünler

Bu bitkiler böbreklerin çalışmasını hızlandırarak ve daha fazla kanı temizler ve daha fazla idrarın atılmasını sağlar. Böylece vücuttaki ödem atılır. Zayıflama çaylarının bileşimine giren diüretik etkili bitkilerin çoğu ilaç formundaki bitkisel ürünlerin de bileşiminde bulunmaktadır.

Diüretik etki gösteren bitkiler;

Huş yaprağı
Yeşil çay
Isırgan yaprağı
Ardıç meyvesi
Ölmez çiçek
Atkuyruğu
Funda
Ihlamur

Şişerek tokluk hissi yaratan bitkisel ürünler

Keten tohumu
Fucus

Laksatif etkisi (Kabızlık giderici) olan bitkisel ürünler

Sinameki yaprağı
Ravent kökü

Zayıflama İlaçları Etkili midir?

Bu tür ilaçların ishal, gaz, karın ağrısı, vitamin eksikliği, kabızlık, uykusuzluk, ağız kuruluğu, yüksek tansiyon gibi yan etkileri mevcuttur. Zamanında piyasadan kaldırılan bazı ilaçların bağımlılık, katarakt, ölüm gibi sonuçlara yol açtığını bilinmektedir. İlaç tedavisinin aşırı şişmanlarda, ilgili uzman doktor ve diyetisyen kontrolünde kullanılması gerektiğini unutmamak gerekir. İlaç tedavisinin yararlı olması için mutlaka, kişiye özel bir diyetle birlikte kullanılması, yapılan hatalı davranışların yerine doğru beslenme alışkanlıkların kazandırılması gerekmektedir. Aksi takdirde ilaçlar kullanıldığı sürece etkindir ve ilacın kesilmesiyle birlikte kaybedilen ağırlığın hızla geri gelmesi kaçınılmaz olmaktadır.

Zeytinyağı Mucize Bir Yağ mıdır?

Zeytinyağı önerdiğimiz yağlardan biridir. Omega - 9 adı verilen yağ asitlerini içermektedir. Ancak ekmeği zeytinyağına bandırarak, salatalara istenildiği oranda zeytinyağı ekleyerek bolca tüketilmemelidir. Sonuçta katı da olsa sıvı da olsa 1 gram yağ 9 kkal. enerji vermektedir. Dolayısıyla fazlası vücut ağırlığında artışa neden olmakta ve oluşan şişmanlığa bağlı olarak birtakım sağlık problemleri de ortaya çıkmaktadır. O nedenle katı yağlar kötü olarak tanımlanıyorken, zeytinyağı da kötünün iyisi olarak görülmeli, aşırı kullanımdan kaçınılmalıdır.

 

Sporcu Beslenmesi

Promedical

Sporcular için vermiş olduğumuz diyet programı diğer hazırladığımız programlardan farklı olmaktadır.

Çocuklarda Beslenme

Promedical

Çocuğunuzun kilosunun sağlıklı olduğundan emin misiniz?

Bölgesel Zayıflama

Promedical

Basen - Göbek - Baldır - Bacak bölgelerindeki yağlardan kurtulmak için

Selülit Tedavisi

Promedical

Selülite dair aklınıza takılan her şeyi burada bulabilirsiniz

Diyet Sürecimiz

Promedical

Analiz + Check-Up + Muayene + Beslenme Programı + Online Takip

Hamilelikte Beslenme

Promedical

Rahat ve sorunsuz bir hamilelik geçirmek için nasıl beslenmeli ?