E-Fiyat

                   

E-Randevu

                                           

E-Test Sonucu

                                                

Günün İpucu

Meyve,sebze ve buğday üzerine yapılan araştırmalar,bu gıdaların içeriğindeki vitamin,mineral ve proteinler miktarlarında son elli yıl içerisinde %5 lik ile %30 arasında bir düşüş olduğunu göstermektedir. 

Diğer ipuçlarını görmek için tıklayınız.

Çocuk Obezitesi

Obezite vücut yağlarınızın aşırı fazla miktarda olmasını ifade eder. Çocuklardaki obezite ise (Çocukların obezitesini tanımlamada akademik çevrelerde genel bir görüş birliği bulunmamakla beraber ) sağlıklı bir çocuğun olması gereken vücut ağırlığının % 20 ve üstü oranında kilo fazlasının bulunması durumudur. Çoğu profesyonel, çocuklardaki obeziteyi ölçmek için vücut kitle endeksini ya da yaş aralıklarına göre geliştirilmiş vücut kitle endeksini kullanır. Geçmişte nadir rastlanan bir durum olsa da, günümüzde obezite özellikle gelişmiş ülkelerde ergen ve çocukları etkileyen en yaygın medikal problemlerden biridir. Araştırmalar bu sorunun gün geçtikçe daha da büyüyerek ilerlediğini göstermekte ve çocukluk obezitesi çözülmesi gereken en büyük sağlık sorunlarından biri olarak ifade edilmektedir. Obezitenin çocuğun hayatında derin etkileri bulunmaktadır.

Obez çocuklarda yaşıtlarına göre görülme olasılığı daha yüksek olan hastalıklar :

 • Kalp krizi
 • Bir çok türde kanser
 • Şeker hastalığı, Tip 2
 • Kemik iltihabı
 • Yüksek tansiyon
 • Yüksek kolestrol
 • Safra kesesi problemleri
 • Gut hastalığı
 • Karaciğer yağlanması
 • Zayıf kemik veya eklem problemleri
 • Nefes darlığı
 • Gelişim anomalileri
 • Duygusal ve sosyal bozukluk
 • Uyku apnesi
 • Akne gibi cilt problemleri

Eğer sizin çocuğunuz da çok kiloluysa, çocuğunuzun kilosunun artarak obezite olması engellenebilir. Aileler çocuklarına kilolarını sağlıklı aralıklarda tutma konusunda yardımcı olabilirler. Bebeklikte emzirme ve katı gıdalara geçişi geciktirme obeziteyi engellemeye yardım edebilir. Erken çocuklukta çocuklara yağsız, sağlıklı atıştırmalıklar tüketme ve dinamik fiziksel aktivitelerde bulunma alışkanlıkları oturtulmalıdır. Çocukların televizyon izleme, internet başında vakit geçirme ve video oyunları oynama izni haftada 7 saatten fazla olmamalıdır. Çocuğunuz büyüdükçe sağlıklı, besleyici yiyecekler tüketme ve iyi egzersizler geliştirme alışkanlıklarını kendiliğinden edinecektir. Fakat tv veya bilgisayar başında vakit geçirme zamanlarındaki limit koyma kuralınız devam ettirilmelidir. Çocuğunuzu tv veya film izlerken atıştırma veya yemek yeme alışkanlığından korumalısınız.

Çocuklarda obezitenin nedenleri

Çocuklar genellikle kullandıklarından daha fazla kalori tüketirler, eğer bu durum zaman içinde tersine dönüşmezse bir süre sonra obez olurlar. Günlük olması gereken kalori tüketiminin sadece 100 kalori üstüne çıkmak (bu aşağı yukarı 25 gram şekerli bir içeceğe denk gelmektedir ) bir yıl içinde ‘4,5 – 5 kilo fazladan kilo almak’ şeklinde sonuçlanır. Alınan kalori miktarı ve tüketim arasındaki dengesizliğe bir çok farklı faktör katkıda bulunmaktadır.

Genetik faktörler

Ailesinde obez bir birey olan çocuklar obez olmaya daha yatkındır. Fakat genetik faktörler tek başına obezite nedeni değildir. Obezite sadece kullandığınızdan daha çok kalori tüketirseniz gerçekleşir.

Beslenme alışkanlıkları

Çocukların yeme alışkanlıkları sağlıklı yiyecekleri terk edip, ( meyve, sebze, tahıl gibi ) fast-food ve şekerli içeceklere doğru kaymıştır. (Bu yiyecekler yağ veya kalori oranı yüksek, diğer besleyicileri düşük yiyeceklerdir.) Aç değilken, ödev yaparken veya tv seyrederken yemek yemek beraberinde obeziteyi getirmesi kaçınılmaz davranışlardır. Sosyo-ekonomik durum Düşük gelirli aileler ya da çalışmayan ebeveynler yaptıkları aktivitelere göre daha yüksek oranda kalori alan grup olarak düşünülmektedir.

Fiziksel hareketsizlik

Televizyon, bilgisayar ve video oyunlarının popülerliği bir çok çocuğun yaşam tarzını hareketsiz hale getirmiştir.Bu kalori yakımını engellemekle kalmaz, aynı zamanda atıştırma alışkanlığını da pekiştirir. Çocukların düzenli fiziksel egzersiz alışanlığı olan ebeveynlere sahip olmaması, aktivite meraklarının farklı alanlara kaymasına neden olmaktadır. Çocukların okulda düzenli olarak fiziksel aktivite içeren dersleri bulunmamaktadır. Ebeveynlerin programlarının meşgul olması ve güvenlik konusunda duyduğu endişeler bir çok çocuğun okul sonrası spor programlarına katılmasını engellemektedir. Tıbbi bir takım koşullar da obeziteye neden olabilmektedir, fakat bu oldukça nadirdir.Bunlar hormonlar ile ilgili veya metabolizma ile ilgili doğumsal problemler olabilir. Ayrıca sağlık problemine göre uygulanması gereken bir takım katı tedaviler vücudun yiyeceği işleme veya depolama sistemini değiştirerek kilo almaya neden olabilir.

Ne zaman tıbbi yardım gerekir ?

Eğer çocuğunuzun okulundaki eğitmenleri çocuğunuzun aşırı kilolu olduğunu düşünüyorsa Eğer çocuğunuzun kiloları ile ilgili bastırılmış endişeleri var ise Eğer çocuğunuzun fiziksel aktiviteler ya da spor söz konusu akranlarına ayak uydurma ile ilgili problemleri varsa’ Mutlaka bir doktora başvurup, çocuğunuzun medikal yardım almasını sağlamalısınız. Testler Bu tablolar size sağlıklı kilo ve çocuklarda aşırı şişmanlık konularında genel bir fikir verecektir. Bir çok sağlık profesyoneli çocuklarda % 20 oranında fazla kilolu olmayı sağlık sınırı olarak kabul eder. Tabii ki bu tablolar her çocuğu bireysel olarak hesaba katamazlar. Sağlık profesyonelleri çocuğun yaşı ve büyüme koşullarını tabloyu yorumlarken mutlaka hesaba katmalıdırlar.

Örneğin bazı çocuklar büyürken boyları uzamadan önce kilo alırlar, bu obez olacakları anlamına gelmemektedir. Vücut yağ yüzdesi Vücut ağırlığındaki yağ oranı obezitenin belirlenmesi için önemli bir belirleyicidir. ( Erkeklerde % 25 in üzerindeki yağ oranı, kızlarda da % 32 nin üzerindeki yağ oranı obez kabul edilir. ) Ama yine de bu yöntemle obeziteyi belirleme konusunda kesin sonuç almak oldukça zordur. Vücut Kitle Endeksi Bu yöntem ağırlığın boy ile olan ilişkisine göre değerlendirilir. BKI yetişkinlerde obeziteyi tanımlamak için standart kabul edilir, vücut kitle endeksi için çocuklarda obezite tanımlaması yetişkinler ile aynıdır, fakat çocuklar için kullanılması evrensel olarak kabul görmemiştir. Beden Kitle Endeksi ağırlığın kilo olarak boyun karesine bölümü şeklinde hesaplanır. Vücut yağ oranına yakın sonuçlar elde edilir fakat ölçümü çok daha kolaydır.

Çocuklarda Obezite Tedavisi

Amaç bir çocuğu sağlıklı kilosuna erdirmek olduğunda lider rol ailededir. Doktorlar ve beslenme uzmanları yardım etmek üzere var olsalar da, çocuğun aktiviteleri ve alışkanlıklarını en iyi aile kontrol edebilir, değişimi gerçekleştirecek kilit noktada da aile bulunmaktadır. Obez bir çocuğa ailenin yapacağı en önemli şey destek vermek olacaktır. Çocuğunuzun kendisi ile ilgili hisleri kısmi olarak sizin nasıl hissettiğinize göre belirlenecektir.Çocuğun ailesinin onu sevdiği ve her ne kiloda olursa olsun ailesi tarafından olduğu gibi kabul edildiğini bilmesi hayati önem taşımaktadır.

 • Çocuğunuzu cesaretlendirin
 • Eleştirmeyin
 • Sosyal ilişkileri ve görünümü ile ilgili endişeleri hakkında çocuğunuza hassas davranın

Obez çocuklarda kilo vermek nadiren amacın kendisi olmuştur. Genellikle amaç, kilo alımını yavaşlatmak veya tamamen durdurmaktır. Fikir çocuğun zaman içinde aşamalı olarak kilo vermesine izin vermektir. Bu bir yıl, iki yıl, ya da daha fazla zaman alabilir, bu çocuğun yaşına kilosuna ve büyüme şekline göre değişmektedir. Unutulmamalıdır ki her obez çocuk, obez bir yetişkin olmak zorunda değildir. Kilo vermenin amaçlandığı aşamaya geçildiğinde en güvenli ve pratik olanı her ay bir kilo vermektir. Başarılı bir planın, bütün ailenin alışkanlıklarında uzun soluklu değişiklikler içermesi gerekmektedir. Obez çocuk kendini yalnız hissetmemelidir. Ebeveynler, kız kardeşler, erkek kardeşler ve aynı evde yaşayan ailenin diğer üyeleri davranışlarını sağlıklı bir yaşam tarzına dönüşecek şekilde değiştirmelidirler.

Unutulmamalıdır ki çocuklar en kolay, iyi bir örnek gördükleri zaman öğrenirler. Evde Bakım Kilo kontrolü planında fiziksel aktivite ve beslenme yönetimi en önemli köşe taşlarıdır. Sizin ve çocuklarınızın eski alışkanlıklar ve davranış kalıpları değişmelidir. Çocukların alışkanlıklarını değiştirmeleri yetişkinlerden çok daha kolaydır.

Fiziksel Aktivite

Yapabileceğiniz en iyi şey çocuğunuzun tv izleyerek, bilgisayar başında oturarak yada video oyunları oynayarak harcadığı vakti kısıtlamaktır. Bu aktiviteler az kalori yakar ve atıştırmayı teşvik eder. Uzmanlar çocukların günde en azından 60 dk fiziksel aktivitede bulunmasını tavsiye ederler. Çocuğunuzu koşu yarışları, yüzme, paten kayma,bisiklet sürme gibi kalori yakan ve farklı kas gruplarını çalıştıran fiziksel aktivitelerden zevk alacağı şekilde teşvik edin. En etkili aktiviteler hafif kalp ritmini arttıran, orta derecede terlemeye neden olan ve çocuğun yorulacağı, aşırı terleyip, nefessiz kalmasına neden olmayan aktivitelerdir. Çocuğunuzun eğlendiği farklı fiziksel aktiviteler bulmasına ve denemesine izin vermelisiniz. Amaç çocuğun günde en az 30 dk ve sürekli olarak orta derecede fiziksel aktiviteye katılımını sağlamaktır. Çocuğunuzu okulda veya arkadaş çevresi içinde spor yapmaya cesaretlendirin. Fakat çocuğunuzu aktivitelerde bir görev almaya zorlamayın, bu onları utandırabilir ya da rahatsız hissetmelerine neden olabilir. Çocuğunuzun dahil olduğu aktiviteler onun yaşına ve gelişimine uygun olmalıdır. Çocuğunuzun, aktivitenin basit temel kurallarını anladığından ve terle kaybettiği suyu yerine koyabilmek için çok su içtiğinden emin olun. Çocuğunuza rol model olmalısınız. Onlar sizin hareket ettiğinizi ve eğlendiğinizi görürlerse daha çok aktif olmak ve bir yetişkinmişcesine aktifliklerini sürdürmek isteyeceklerdir. Ailecek yapabileceğiniz aktivitelerinizi planlayın, böylece herkes biraz egzersiz yapmış ve beraber eğlenmiş olur, yürün dans edin veya bisiklete binin.

Diyet Yönetimi

Öncelikle çocuğunuzun yaş grubunun besinsel ihtiyaçları ve sağlıklı yemek yeme davranışları hakkında bilgi edinmelisiniz, öğrendiklerinizi çocuklarınıza yardım etmek için kullanmalısınız. Eğer sağlıklı bir diyet için gerekli yiyecekleri seçme veya hazırlama konusunda bilgi sahibi değilseniz, doktorunuza başvurabilirsiniz. O sizi bir beslenme uzmanına yönlendrecektir. Çocuklarınıza yemesi gereken besinler konusunda baskı yapmayın, çocuğun mutlaka ne ve ne kadar yiyeceği konusunda fikir belirtme şansı olmalıdır. Çocuğunuza tatlı ve atıştırmalıklar dahil bol çeşitte yiyecekler sunun, sağlıklı bir diyette bütün yiyeceklere yer vardır, yeter ki bol kalorili ve yağlı yiyecekler nadiren ve orta ölçüde tüketilsin. Kendinizi uygun ölçülerde servis yapmaya alıştırın. Çocuğunuzu yavaş yemeye teşvik edin, bu ona tokluk hissini ve doyduğunda yemeyi bırakması gerektiğini hatırlatacaktır. Çocuğunuzu öğünleri hazırlama ve yiyecek alışverişi süreçlerinize dahil edin. Aile mümkün olduğunca birlikte yemek yemelidir. Yemek zamanlarını günün paylaşım ve sohbet etmek için en keyifli anları haline getirin. Atıştırmaları yasaklamayın, atıştırmalar çocuklar için sağlıklı bir diyetin parçalarıdır, besin değeri yüksek ve lezzetli bir atıştırmalık çocuğunuza okuldan sonra ödevlerini yapabilmesi, spor yapabilmesi veya akşam yemeğine kadar oyun oynayabilmesi için gerekli enerjiyi verecektir. Yüksel kalorili yiyecekler tüketme ve televizyon izlerken yemek yeme alışkanlıklarının riskini çocuğunuza anlatın.

Televizyon yasağı sayesinde bir çok insan yeme probleminin üstesinden gelmiştir. Çocuğunuzu parti veya bunun gibi nadir yaşanan sosyal etkinliklerde cips, dondurma veya pasta gibi yiyeceklerden mahrum bırakmayın. Öğün ve atıştırmalık önerileri Diyetinizin büyük kısmını tahıllar, sebzeler ve meyveler oluşturmalıdır. Sarı, yeşil, kırmızı, kahverengi ve turuncu sebzeleri, taze meyveleri, tam tahıllı ekmeği ve makarnayı bir çok farklı şekilde servis etmeye çalışın. Günde iki ya da üç kez yağsız veya düşük yağlı süt veya süt ürünleri tüketin. Eğer süt ürünlerini yağlı kullanmaya alışıksanız bunu, hemen bugün az yağlı veya yağsız olanları tüketme alışkanlığı ile değiştirin. Sağlıklı bir diyet mutlaka iki ya da üç adet et ve taneli yiyecekler grubundan öğün içermelidir. Buna yağsız beyaz et, balık, kuru fasülye, yumurta ve fındık dahildir. Yağın diyetinizin toplam kalori miktarının içinde % 25 den fazla olmasına izin vermeyin. Etin bütün yağını ve tavuğun derisini ayırarak tüketin. Düşük yağ oranlı ekmek ve tahıl gevreği tüketmeyi tercih edin. Kızarmış yiyeceklerden uzak durun. Yağ oranı düşük ve lezzetli atıştırmalıkları tercih edin ( Meyve, az yağlı veya yağsız yoğurt veya peynir, çekirdek, fındık, tam tahıllı ekmekler, krakerler, pirinç patlağı veya meyve ile yapılmış kekler, buzlu şeker, donmuş meyve suları gibi. ) 2 yaştan küçük çocukların tüketimlerine sınır koymayın. Küçük çocukların boğulmalarına neden olacak küçük taneli yiyecekler tüketmelerine izin vermeyin.

Takip

Aileler çocuklarına sağlıklı kiloda olabilmeleri için yardım edebilmek adına iyi alışkanlıklar geliştirmek zorundadırlar. Çocuğunuz aç değilken yemek yedirmeye çalışmayın Çocuğunuza öğününü bitirmesi için ısrar etmeyin Öğünleri aceleye getirmeyin, acele yerseniz daha çok şey yersiniz. Yiyecekleri çocuğunuza ödül olarak vermeyin Yemeğini bitirmesi için çocuğunuza tatlı vaadinde bulunmayın 2 Yaş ve altında olan fazla kilolu çocuklarınız için doktor kontolünde beslenme uygulayın. Fastfood restoranlarda haftada bir kezden fazla yemek yemeyin Çocuğunuza susadıkça gazoz veya şekerli herhangi bir içecek değil su önerin Çocuğunuzun beslenmesini ve egzersiz alışkanlıklarını takip edin. Bol çeşitte yiyecekler tüketerek çocuğunuzun vücudunun büyümesi ve gelişmesi için gerekli besin ve enerjiyi almasını sağlayın. Doymuş yağ oranı toplam tüketilen kalori miktarı içinde % 7-10 oranında, toplam yağ oranı oranı toplam tüketilen kalori miktarı içinde% 25-30 oranında olmalıdır. Bu miktarlar sadece çocuklar için değil, yetişkinler için de geçerlidir. Yetişkinler bütün bu süreç içerisinde çocuklarının öz saygılarının gelişmesine ve duygusal stresi kontrol altında tutmaya dikkat etmelidirler.

Sporcu Beslenmesi

Promedical

Sporcular için vermiş olduğumuz diyet programı diğer hazırladığımız programlardan farklı olmaktadır.

Çocuklarda Beslenme

Promedical

Çocuğunuzun kilosunun sağlıklı olduğundan emin misiniz?

Bölgesel Zayıflama

Promedical

Basen - Göbek - Baldır - Bacak bölgelerindeki yağlardan kurtulmak için

Selülit Tedavisi

Promedical

Selülite dair aklınıza takılan her şeyi burada bulabilirsiniz

Diyet Sürecimiz

Promedical

Analiz + Check-Up + Muayene + Beslenme Programı + Online Takip

Hamilelikte Beslenme

Promedical

Rahat ve sorunsuz bir hamilelik geçirmek için nasıl beslenmeli ?